USTA
 

tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more
Social Media Twitter USTA Southwest Facebook USTA Southwest YouTube

Newsletter Signup

USTA Southwest Section
7010 E. Acoma Drive, Suite 201
Scottsdale, AZ 85254
(480) 289-2351
FAX: (480) 289-2701
info@southwest.usta.com

 

2008 USTA League Section Champions - Southwest

September 21, 2008 01:21 PM


2008 USTA Southwest League Section Champions


USTA Southwest Super Senior Section Championships
April 16-18  - El Paso, Texas (El Paso Youth Tennis Center)

6.0 SSR Women
Southern Arizona
(Saddlebrooke Tennis Club - Tucson)
Captain Geri Sandilands, Lucinda Schween, Constance Sacra, Patti Rae Winkler, Jeanne Ragan, Bonnie Barazani, Barbara Diane Gallagher, Geri C. Sandilands, Karen Gray, Sarah J. Smith, Carol Zupancic, Carole A. Farrell, Janet Fabio.

6.0 SSR Men
Northern New Mexico (Lobo Tennis Club – Albuquerque)
Captain Sam Sandoval,
Bill D. Greaves, Richard Tang, John H. Bryan, Sam Sandoval, John William Kane, Jack Tipps, Joseph A. Yturralde, Don C. Fronterhouse.

*6.0 Super Senior teams advance to 2009 League Section Championships – Site and Date, TBA

7.0 SSR Women
Southern Arizona (Tucson Racquet Club – Tucson)

Captain Linda M. Mahler-Lemme,
Rosemary Hallinan, Susan L. Kirkham, Jeanne Holm, Dalice Bromfeld, Linda M. Mahler-Lemme, Mimi Hellman, Deanna Lattari, Jean M. Lorch, Carol Bandy, Tanis Salant, Judy Handley.

7.0 SSR Men
Central Arizona
(Oakwood Health and Tennis Club – Phoenix)
Captain Ed Bader,
Richard Eslick, Edwin Dennis Krysiak, Dennis H. Chu, Jerry Lee Rex, Randy R. McManus, Robert F. Lewis, Ed J. Bader, Gary Eugene Frank.

*7.0 Super Senior teams advance to 2009 League Section Championships – Site and Date, TBA

8.0 SSR Women
Northern Arizona (unaffiliated team)
Captain Jeanne Blazquez,
Carol J. Kreinick, Joie C. Dossey, Beverley A. Custer, Barbara E. Mazur, Lynn Sanford, Pamela J. Herrick.  

8.0 SSR Men
Northern Arizona (unafilieated team)
Captain William Corso,
Bill L. Eastman, Gerald Wayne Spilman, Jack D. Sanders, Joseph L. Dimino, Austin Mason, David A. Reddie, John W. Radcliffe.

*8.0 Super Senior teams advance to 2009 League Section Championships – Site and Date, TBA

9.0 SSR Men
Central Arizona (Phoenix Tennis Center)
Captain Ray Price,
Gary M. Widdup, Myron L. Snow, Tim R. Moman, Ray C. Price, Philip J. Anderson, Mickey J. Burke, Thomas A. Kenney, Bill Austin.

*6.0 Super Senior teams advance to 2009 League Section Championships – Site and Date, TBA


USTA Southwest Senior Section Championships

May 16-18 - Surprise, Ariz. (Surprise Tennis and Racquet Complex)


3.0 SR Women
Southern Arizona
(Sun City Vistoso Tennis Club – Tucson)
Captain Joanne Blatt, Mary Lee Exon, Joanne L. Blatt, Mary Cornell, Colleen Britt, Saniya S. Otus, Carole Brown, Laurel Brown, Carolyn Martin, Ruth E. Binney, Priscilla Small, Dianne L. Wisda, Joy Farmer:, Karen Lee.

3.0 SR Men
Southern Arizona (Saddlebrooke Tennis Club – Tucson)
Captain Joe Schullik,
Pete F. Knoll, Joel Wyner, Ray Kump, Fred Barazani, Roger Knox Hammers, Rufus Renfrow, Dennis P. Donovan, J. Stuart Watkins, Frank Brier, Mike Brown.

*3.0 Senior
teams advance to National Championships held Oct.31-Nov. 2 at the Darling Tennis Center in Las Vegas, Nev.


3.5 SR Women
Southern Arizona (Randolph Tennis Center - Tucson)
Captain Evelyn Datri, Katie Arnold, Mary G. McGee, Linda M. Mahler-Lemme, Evelyn Datri, Debby Stricof, Patricia A. Harris, Cynthia A. Saldamando, Dolores Davenport, Cecilia B. Noon.

3.5 SR Men
Central Arizona (Oakwood Tennis Club – Sun Lakes)
Captain Richard Eslick, Wayne J. Mangold, Richard Eslick, Dennis H. Chu, Armin Flachsmann, Jerry Lee Rex, Randy R. McManus, Robert F. Lewis, Ed J. Bader, Terry Young, Gary Eugene Frank, Phillip H. Messer.

*3.5 Senior teams advance to National Championships held Oct. 24-26 at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells, Calif.

4.0 SR Women
Central Arizona (Indian School Park - Phoenix)
Captain Carolee Williams, Roberta J. Snow, Ann E. Harwood, Cindy K. Knott, Elizabeth B. Bannister, Judy L. Nielson, Connie A. Morken, Heidi J. Gottschalk, Lynn Sanford, Claytona Stockdale, Martha E. McKeand.

4.0 SR Men
Central Arizona (Phoenix Tennis Center - Phoenix)
Captain Jay Hearshman, Kenneth E. Brown, Alan G. Johnson, Chuck Contreras, Victor Manuel Hernandez, David Filani, Bill Ebbert, Gordy P. Costa, Paul S. Almond, Roy Sajonia.

*4.0 Senior teams advance to National Championships held Oct. 17-19 at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells,.Calif.

4.5 SR Women
Central Arizona (Phoenix Tennis Center - Phoenix)
Captain Nan Cusick, Carol E. Gay
, Kay L. Schoonover, Fay Matsumoto, Nan E. Cusick, Janis L. Hasse, Jane A. Robertson, Susan G. Baten, Binki Thalheimer, Karen A. Schaal, Norma D. Laguna, Dena Christy Schreiber, Carrie E. May, Sheila P. Johnson.

4.5 SR Men
Central Arizona (Gainey Ranch – Phoenix)
Captain Theo Mandel;
Theo Mandel, James J. Quenzler, Michael J. Toth, Tad Q. Lindstrom: Wayne A. Marks, Bob Byard, David Kanter, John Witter, Stephen J. Murkowicz, Ron L. Shaffer, Paul Burns.

*4.5 Senior teams advance to National Championships held Oct. 24-26 at the Randolph Tennis Center in Tucson, Ariz.

USTA Southwest Adult League Championships - Tucson, Ariz.
August 1-3 (Multiple sites in Tucson, Ariz.)

3.0 Men
Greater El Paso (El Paso Tennis Club - El Paso, Texas)
Captain Manuel Fierro, Jose Ricardo Gamez, Eduardo Ugarte, Jose Lopez, Alberto Batalla, Juergen Karp, Felipe A. Adel, Kraig White, Jagadish Dandu, Omar Adel, Louie Morrow, Cesar R. Herrera, Michael Valdez.

3.0 Women
Southern Arizona
(Hilton El Conquistador - Tucson, Ariz.)
Captain Jane Toriello, Patricia Evett, Marilyn Borland, Marian I. Hannon, Susie Shipley, Barbara M. Hurtt, Lucy Hill, Lynn Catherine Bouffard, Roberta Zelikow, Sheila Mahr, Keeley Hutchinson, Cindy Prassas, Robin Shipley, Debbie Arechiga, C. Adrienne Eesley, Susan Kerth, Deborah Andrews.

*3.0 teams advance to National Championship events held Oct. 3-5 in Tucson, Ariz. 
 

3.5 Men

Central Arizona (East Valley Tennis & Gene Autry Sports Complex - Mesa, Ariz.)
Captain Jerry Von Teuber, Michael Gerard Thompson, Billy F. McDaniel, Oscar A. Oliden, Kevin Egan, Robert Sean Justice, Chris Austin, Richard Taylor, Robert Clarkson, Mauricio Leon, Rodolfo Thomas, Bryan Patterson, Carey Wilcox, Steve Dzielak, John Homer, Jeffrey Clark.

3.5 Women
Greater El Paso (El Paso Youth Tennis Center - El Paso, Texas)
Captain Marissa Porras, Leila Lobato, Tere Olmos, Magdalena Talavera, Paty Rincon, Mary Chavez, Paula Mendoza, Angela Herrera, Imelda Angulo, Veronica Perusquia, Dinorah Martel, Maria Cristina Calderon, Ana Ma Dominguez, Maria Vazquez De Medina.    

*3.5 teams advance to National Championship events held Oct. 31-Nov. 2 in Tucson, Ariz. 
 

4.0 Men
Greater El Paso (El Paso Tennis Club - El Paso, Texas)
Captain Robert Tapia, Joe M. Esparza, Michael Haro, Ricky R. Bonds, Terry Cheney, Martin Lechuga, Erasmo Gonzalez, Michael Shemwell, Jacob Meils, David M. Wysong, Jose M. Maese, Jim A. Gonzalez, Fabian Saenz, Roger Spain.     
 
4.0 Women
Northern Arizona
(Flagstaff Athletic Club - Flagstaff, Ariz.)
Captain Chrys Smiley, Lisa A. Callan, Allison J. Wood, Ashley L. Hammarstrom, Jill L. Evans, Kylie Link, Dana Middlebrook, Lisa Majure, Beth Overton, Jane Sherry   

*4.0 teams advance to National Championship events held Sept. 26-28 in Tucson, Ariz.
  

4.5 Men
Central Arizona
(Corona Del Sol High School - Tempe, Ariz.)
Captain Mike Flinn, Joseph A. Martinez, Randy Blanchard, Eric D. Engstrom, Clay B. Taylor, Cameron Drummond, Philip Hammond, Troy B. Wethe, Mitchell Katz, Dan Maggio, Andrew R. Vancott, John Heidmiller, Jon M. Weiss, Brian Knebel, Stuart Mc Nicol, Keith Cahill, Paul F. Wenz    

4.5 Women
Central Arizona (Phoenix Tennis Center - Phoenix, Ariz.)
Captain Heidi Nikodemus, Catherine Ellington, Diana H. Romero, Nadine Leduc, Heidi A. Nikodemus, Amy D. Grimes, Pam Ponwith, Ellen Baumann, Maureen Harmon, Robin Parmley, Rebecca A. Opoien, Ann Marie Anderson, Tracey Kiest, Kristin Morgan.    

*4.5 teams advance to National Championship events held Oct. 17-19 in Tucson, Ariz. 
 

5.0 Men
Southern Arizona (Tucson Racquet Club - Tucson, Ariz.)
Captain Benny V. Morentin, Matt A. Gleason, Stephen Patton, Robert J. Helmig, Matt D. Meister, Nicholas P. Caldwell, Peter Dawes.
    

*5.0 teams advance to National Championship events held Sept. 26-28 in Indian Wells, Calif. 
 

USTA Adult Mixed and Senior Mixed Champions - Albuquerque, N.M.
Sept. 19-21 (Highpoint Sports & Wellness)

6.0 Adult
Greater El Paso (El Paso Swim & Tennis Club)
Captain Esther Fierro, Sandra D. Torres, Felipe A. Adel, Omar Adel, Manuel R. Fierro, Sandra J. Briseno, Kenya K. Conaway, Jagadish Dandu, Hilda V. Anderson, Kraig White, Alberto Batalla, Sarah P. May, Robert M. Scholz. 

7.0 Adult
Central Arizona
(Mesa Country Club - Mesa, Ariz.)
Captain Michael McDowell, Kim S. Bickford, Bart D. Welch, Andy Browning, Jo Peterson, Jean Parks, John Homer, Ann E. Harwood, Dan Skultety, Patty A. Medinger, Rodolfo R. Thomas, Jade Lewin. 

8.0 Adult
Central Arizona (Indian School Park - Phoenix, Ariz.)
Captain Aaron Gomez, Greg A. Go,  Kate Wilson, Allen Martin P. Tiongco, Nilo Baylon, Dick Sheldon, Amy J. Filas, Cindy Brannon, Dane L. McNeill, Kara White, Paul Apana, Linda Louise Lambert, Anthony Delgado, Amy E. Rhoden, Kristin Morgan, Scott Hoffecker. 

9.0 Adult
Northern New Mexico
(Independent)
Captain Corey D. Matney, Nicole M. Duran, Stephanie R. Harper, Adrienne M. Carter, Madeline Pack, David Lee, Nancy Keeran, Timothy Garcia, Yolanda Duron, Jonathan A. Greenberg,  
Drew E. McDermott, Kristen L. Woodruff, Warren Fulgenzi, Stacy Fulgenzi. 

*All Adult teams advance to the USTA Mixed Western Regional Championships, Nov. 21-23 in Sacramento, Calif. at Gold River Racquet Club and Broadstone Racquet Club.

7.0 Senior
Greater El Paso
(El Paso Swim & Tennis Club)
Captain Hilda Anderson, Robert M. Scholz, Esther Fierro, Sandra J. Briseno, Manuel G. Sanchez, Ellen Hughes, Dennis McElveen, Debra Pate, Jagdev S. Cheema, Craig M. Hoss. 

8.0 Senior
Southern Arizona (Westward Look Tennis Club - Tucson, Ariz.)
Captain Gene Griffiths, John E. Hempel, Violet R. Griffiths, Betsy A. Musso, Margaret M. Hempel, Ronnie Conour, Rachel Rulmyr, Lisa Anne Dembowski, Peter Friedman, Brian K. Lawton, Richard M. Harper, Kathleen B. Abbott, Don Abbott. 
 

 

Back

 


Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 
Newsletter Signup
USTA Shop